Satışın İç ve Dış Hikayesi Semineri

SATIŞIN ŞİFRELERİ

Seminerin amacı:

Satış ekiplerinin verilen ciro hedefleri doğrultusunda; ihtiyaç olan satış becerilerini geliştirmek ve güçlendirmek.

İçerik:

  • Hedef belirleme ve önemi
  • Planlama
  • Randevu almadaki ipuçları
  • Satış sürecinin tanımı
  • İhtiyaç analiz ve doğru sorular
  • Faydayı yaratma ve ortaya çıkarma
  • İtirazları karşılama
  • Satışı kapatma ve sipariş
  • Satış sonrası hizmetin önemi

Seminer süresi: 10.00-16.00 (1 gün)

İletişime Hemen Geçmek İçin Lütfen  👉 Burayı Tıklayın

Teklif Almak İçin İse Lütfen  👉  Burayı Tıklayın

Satışın İç ve Dış Hikayesi Semineri ile Yıldızlaşın

Herhangi bir organizasyonda, satış departmanı işletmenin başarısında çok önemli bir rol oynar. Satışların benzersiz ve önemli rolü, potansiyel müşterinin ihtiyaçları ile kuruluşun ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürün / hizmetler arasındaki boşluğu doldurmaktır. Satışların kuruluşun başarısını etkilemesinin temel yollarından bazıları şunlardır:

Satış Potansiyel Müşteri Dönüşümleri

Satışın iç ve dış hikayesi semineri

Daha önce belirtildiği gibi, satış görevlileri müşteri ihtiyaçları ile bu ihtiyacı karşılayan ürün / hizmet arasındaki boşluğu doldurur. Çoğu zaman, satış görevlileri, pazarlama ve reklam çabaları yoluyla şirket hakkında mevcut bir farkındalığa sahip olan zaten ısınmış potansiyel müşterilerle ilgilenir ve daha fazla bilgi sunarak ve müşterinin bu bağlantıları kurmasına yardımcı olarak anlaşmayı kapatmak satış görevlisinin görevidir.

Örneğin araba satışlarını ele alalım. Genellikle bir araba aradığınızı bilerek bir araba bayisine gidersiniz. Araba satıcısı, arabayı ne için kullanacağınıza dair fikir edinmek için tipik olarak size ailenizin büyüklüğü, tipik günlük rutin gibi kişisel yaşamınız hakkında sorular soracaktır. Ardından, bayi yelpazesindeki çeşitli otomobiller hakkında ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve hangi arabanın sizin için uygun olduğuna dair bilinçli bir karar vermenizde size rehberlik edecek bilgiler sunabilirler.

Satışın İç ve Dış Hikayesi doğrultusunda satış görevlileri potansiyel müşteriyle doğrudan etkileşimde bulundukları için, satış konuşmalarını sunmalarına ve tekliflerini hedef kitlelerine uyarlamalarına yardımcı olacak kişisel bilgileri toplama avantajına sahiptirler. Bu, satış elemanını güvenilirlik ve dolayısıyla güven oluşturan uzman olarak gördükleri için müşteriler için genellikle çekici bir özelliktir.

İş büyümesi

Satışın İç ve Dış Hikayesi, müşteri ve işletme arasında sadakat ve güvenin inşasında kilit bir rol oynar. Güven ve sadakat, bir müşterinin şirketinizi bir arkadaşına veya aile üyesine tavsiye etmeyi veya ürün veya hizmetiniz hakkında çevrim içi olarak harika bir inceleme yazmayı seçmesinin ana nedenleridir.

Satışın İç ve Dış Hikayesi, öneriler ve incelemeler, üçüncü bir şahıstan geldikleri için potansiyel müşteriler ve müşteriler tarafından her zaman değerlenmiştir ve algı, incelemelerin ve tavsiyelerin satıcıdan bağımsız olduğu ve bu nedenle daha fazla güvenilirlik taşıdığı yönündedir. Dijital çağda, sosyal medyanın ve çevrim içi medyanın erişimi ve gücü nedeniyle son derece etkilidirler. Satış etkileşimleri sırasında, müşteriyi bir arkadaşını tavsiye etmeye veya olumlu geri bildirim vermeye teşvik etmek, artan marka bilinirliği ve satışlar yoluyla işletmenin büyümesi üzerinde etkili olabilir.

Müşteri tutma

Satış, bir insan ile diğeri arasındaki kişisel bir etkileşimdir ve bu güçlü bir şeydir. İki kişi arasındaki kişisel bağı ve bunun markanızın itibarı üzerindeki potansiyel etkisini asla küçümsemeyin.

Mükemmel satış görevlileri, yalnızca satışı yapmakla kalmayıp, müşteri üzerinde uzun süreli etki yaratanlardır. Uzun vadeli müşteri ilişkileri, özel, yönlendirmelerin tekrarlanmasına ve markanın itibarının ağızdan ağza artmasına neden olur.

Satış yoluyla müşteriyi elde tutmanın anahtarlarından biri, satış takibi yapmaktır. Satış sonrası görüşmeler veya toplantılar ayarlamak, olumlu bir ilişki sürdürmenin ve inşa etmenin harika bir yoludur ve müşteriye ürün veya hizmetle ilgili deneyimlerini geri bildirme fırsatı verir. Müşterinin bir şikayeti veya sorunu varsa, bununla hızlı ve profesyonel bir şekilde ilgilenilebilir. Mutsuz müşteriler genellikle şikayet etmezler, sadece geleneklerini başka bir sağlayıcıya geçirirler ve hizmetlerinizi veya ürünlerinizi başkalarına tavsiye etmezler. Müşterileri elde tutmak, yenilerini kazanmaktan daha uygun maliyetlidir, bu nedenle mevcut müşterilerinize iyi bakın.

Sonuç olarak, bir organizasyonun devam eden başarısındaki satış gücü küçümsenmemeli veya az kullanılmamalıdır. Satışların yalnızca gelir üzerinde değil, marka itibarı, uzun vadeli müşteri elde tutma ve iş büyümesi üzerindeki etkisinden yararlanın.*1

Girişimci Bir Kuruluş İçin Satışın Önemi

Tanım olarak, bir girişimci, bir işletmeyi organize eden ve işleten ve bunu yapmak için normalden daha büyük finansal riskler üstlenmeye istekli olan kişidir. Pratik olarak konuşursak, bir girişimcinin Baş Gelir Sorumlusu da dahil olmak üzere birçok şapka takması gerekir. Girişimci olmanın ve bir işletmeyi yönetmenin kilit yönlerinden biri, İş Geliştirme becerisidir. Satış yoluyla Gelir Yaratmak, herhangi bir girişimcilik çabası için nihai Katalizördür. Satışların varlığı bir organizasyon için birçok yönden önemli bir yere sahiptir.

Satışlar gelire eşittir ve gelir giderleri karşılar. Bir işletmenin masraflarını karşılama yeteneği, istikrarlı operasyonlar ve büyüme fırsatı yaratır. Satış olmazsa, organizasyon genellikle mücadele eder ve yetenekleri kendine çekmekte ve aslında işi büyütmekte zorlanır.

Satış, herhangi bir finansal belgenin en üst satır numarası olarak görünür ve genellikle kuruluşun sağlığına ilişkin bir gösterge verir. Shark Tank’ın bir bölümünü izleyin ve bir numaralı soruyu duyacaksınız, “Satışlarda ne kadar yaptınız?” Yatırımcılar her zaman bir işletme için yürürlükte olan gelir modelini anlamak ve ayrıca kuruluşta nakit akışı ve muhtemelen nakit akışını artırma yeteneğini gösterme konusunda herhangi bir çekiş olup olmadığını görmek isteyeceklerdir.

Satışın İç ve Dış Hikayesi, bir organizasyon için başka bir şey yapar; Büyüme için bir sistem veya süreç yaratır. Bir girişimci, bir müşteriyi tanımlayıp müşteriye sunma yöntemini tanımlayabildiğine ve müşteriyi tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir bir şekilde kapatabildiğinde, bu süreç etrafında bir satış ekibi oluşturabilir.

Çoğu zaman bir girişimci, kuruluşları için satış hunisini oluşturmak için bir deneme yanılma yöntemiyle bu süreci dahili olarak çözecektir. Kaynaklar mevcut olduğunda, satış hunisini ve bir satış departmanını oluşturmaya yardımcı olan Paradigma 5 gibi bir organizasyon getirmek değerlidir.

Kurucusu Charlie Winn’e göre, “Satış her zaman girişimci olmanın kritik bir bileşenidir çünkü her iki girişimde de hiçbir zaman garanti yoktur. Böylece, Bu belirsizlikle başa çıkma ve tanımlanmış hedeflere doğru ilerleme yeteneği, doğrudan transfer eden bir beceridir. ” Bu bir kez kurulduktan sonra, şirketi büyütmek için bir kaynak meselesidir.

Satışın İç ve Dış Hikayesi, bir kişinin başka bir karar vericiye bağlanma ve onu etkileme becerisine dayanır. Bir girişimci, Stu Heinecke’nin Herkesle Nasıl Toplantı Yapılır kitabında bahsettiği gibi, önce CEO olan kişiyi (Kurumsal Fırsat Merkezi) belirlemelidir. Ardından onlarla bağlantı kurmak için bir strateji oluşturun. Bu bağlantı sayesinde bir ilişki kurulabilir. Sonuçta, girişimci tarafından sağlanan algılanan veya gerçek değere göre bir satış yapılabilir.

Bir girişimci olarak başarı, sonuçlarımıza odaklanmak ve her alanda sonuç üretmektir. Kuruluşunuz için iş geliştirme ve satış yaratma beceriniz, zaman içinde işin başarısı ve büyümesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır.*2

Yazan : Michael S Melfi

 

KAYNAK*1

KAYNAK*2